Loučení na Blaníku

Loučení na Blaníku

Známé přísloví říká: „Nejlepší na konec“, ale pro premiérový ročník našeho seriálu platí spíš: „Nejlehčí na závěr". Blaník je totiž ze všech letošních výšlapů nejkratší a bezpochyby i nejlehčí, ale tuto mýtickou horu jsme prostě nemohli vynechat.

Vrchol Velkého Blaníku se tyčí do výšky 638 m n. m., první známky osídlení se datují do 5. století před naším letopočtem. Poutním místem se Blaník stal podle historických pramenů už v roce 1404. Význam měla hora i v době národního obrození, kámen z Blaníku najdete v základech Národního divadla. Možní i proto existuje celá řada pověstí vztahujících se k Blaníku, nejznámější je bezesporu ta o rytířích, kteří v útrobách hory čekají, až bude českému národu nejhůře.


Blanické rytíře se můžete pokusit vzbudit s námi. Na výpravu za nimi se vydáme z Louňovic. Po dohodě s místními ochranáři jsme registraci přesunuli naproti parkovišti u ulice Blanická, tedy přímo na stranu, na níž hora stojí. Registrovat se můžete netradičně od 9:00 do 14:00.


A pozor změna! Na Blaník s námi vyrazí olympijský vítěz z Nagana Dominik Hašek a právě on se za přítomnosti notářky ujme losování naší soutěže o zájezd na ZOH 2018 nebo o používání osobního auta Škoda Fabia na půl roku, které věnoval generální partner seriálu firma Starlife. Kvůli jeho časovým možnostem přesunujeme losování do místa startu na pravé poledne. Děkujeme za pochopení.